Czy aparat pomoże mi z szumami usznymi?


Większość szacunków podaje, że nawet 6 milionów Polaków zmaga się z szumem w uszach. Przypadłość ta może być bardzo uciążliwa w codziennym życiu i za bardzo nie mamy dzisiaj na nią skutecznego leku. Czy aparat słuchowy może pomóc w takim przypadku?
Warto może zacząć od tego, że szum uszny nie zawsze jest przewlekły. Utrata słychu i szum uszny nie zawsze muszą być ze sobą powiązane. Te dwa problemy ze słuchem jednak na tyle często występują w tym samym czasie, że zaczęto się poważnie zastanawiać nad tym jak można wykorzystać aparat słuchowy do leczenia szumu usznego.

Według jednego z badań aż 60% osób z szumami usznymi zaważyło poprawę gdy zaczęli używać aparatu. 22% deklarowało , że odczuwają "znaczną ulgę". Zastanówmy się chwilę jakie czynniki mogą na to wpływać:

Wszystko staje się głośniejsze: nie jest tajemnicą, że szumu uszne są najbardziej uciążliwe w ciszy. Gdy dźwięk otoczenia jest głośniejszy przestajemy go po prostu zauważać. Dlatego właśnie aparat może pomóc, przez podgłośnienie szumu tła.

Łatwiej się skupić na głosie: współczesne aparaty doskonale radzą sobie z wykrywaniem i wzmacnianiem ludzkiego głosu. Zostało udowodnione, że osoby lepiej zsocjalizowane mają mniejsze problemy z szumami. Kontakt z ludźmi zazwyczaj też pozwala obniżyć stres, który jest często jedną z przyczyn występowania szumu w uszach.

Twój mózg zostanie poddany "treningowi słuchowemu": u osób z ubytkiem słuchu często obserwujemy zaburzenia ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za rozpoznawanie dźwięków. Mózg cierpi ze zmęczenia, stresu czy atrofii. Noszenie aparatu słuchowego to świetny trening dla twojego mózgu, który często pozwoli ci ograniczyć problemy z szumem usznym.

Nowoczesne aparaty słuchowe to niezmiernie inteligentny kawałek elektroniki. Jedną z głównych ich cech jest to, że można je bardzo precyzyjnie skalibrować do potrzeb indywidualnej osoby. Dobrze dobrany i skalibrowany aparat to duża szansa na poradzenie sobie z uciążliwym problemem szumów. 

Jeżeli masz szumy uszne i nawet niewielki ubytek słuchu to nie czekaj, tylko odwiedź dobrego audiologa. Jest spora szansa, że aparat pozwoli ograniczyć albo nawet rozwiązać problem. W leczeniu tego problemu wspomagamy nie także farmakologią i terapią poznawczo-behawioralną. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.