Piszczenie aparatów słuchowych- przyczyny i rozwiązania


Czy twój aparat wydaje denerwujące piszczenie? W tym artykule postaram się wytłumaczyć czym to jest spowodowane i w jaki sposób możemy rozwiązać ten powszechny problem.

Gwizdanie w aparacie potrafi mocno irytować i zakłócać działanie aparatu. Jest ono spowodowane tzw. "sprzężeniem zwrotnym". W artykule omówię najczęstsze przyczyny tego niepożądanego zjawiska. 

1. Źle dopasowana wkładka douszna


Jeżeli wkładki douszne mają nieprawidłowy kształt lub nie są odpowiednio dopasowane do kanału słuchowego, może się zdarzyć, że wzmacniany dźwięk trafia nie tylko do ucha ale część z niego wydostaje się na zewnątrz. W momencie gdy zostanie on wychwycony przez mikrofon zostaje dodatkowo wzmocniony w niekontrolowany sposób. mamy wtedy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym, która objawia się właśnie piszczeniem (nieprzyjemnym dźwiękiem o wysokiej częstotliwości).

2. Zablokowany dźwiękowód


Niektóre z aparatów są wyposażone w dźwiękowód, czyli cieniutki przewód którym dźwięk płynie z aparatu do ucha. Gdy przewód ten się zatka i dźwięk nie może się prawidłowo przez niego przepływać, często pojawia się wspomniane sprzężenie zwrotne. W takim wypadku należy spróbować oczyścić przewód lub go wymienić.

3. Niepoprawne ustawienie aparatu


Czasami piszczenie jest objawem źle zaprogramowanego aparatu słuchowego. Należy wtedy odwiedzić audiologa/ protetyka słuchu, którzy dysponują odpowiednim sprzętem aby to zweryfikować i ustawić odpowiednie poziomy dźwięku, w zależności od indywidualnych potrzeb.

4. Zablokowany przewód słuchowy


Nie zawsze piszczenie to wina aparatu słuchowego. Pojawić się może także gdy przeszkoda pojawi się w kanale słuchowym i najczęściej jest to po prostu woskowina. Jeżeli podejrzewasz, że twoje ucho może być zatkane odwiedź specjalistę, który pomoże Ci go oczyścić. Nie zalecamy stosowania patyczków do czyszczenia uszu i płynów do rozpuszczania woskowiny. Pierwsze zazwyczaj tylko nasilają problem, a drugie mogą uszkodzić wkładkę aparatu.

Jeżeli problem piszczenia spotyka także Ciebie to w żadnym wypadku nie powinieneś go ignorować. Najlepiej odwiedź swojego protetyka słuchu i poproś o pomoc w rozwiązaniu problemu. 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.