Przyszłość aparatów słuchowychAparaty słuchowe to małe cuda techniki. Wydawać by się mogło, że ostania rewolucja nastąpiła w latach 80, gdy pojawiły się pierwsze aparaty cyfrowe z przetwornikiem dźwięku i urządzenia zostały zminiaturyzowane do wielkości mieszczącej się w ludzkim uchu. Nie dajcie się jednak zwieść. Ten rozwój trwa nadal i jest na prawdę imponujący. 
Tym razem postanowiłem popatrzeć w przyszłość i przeanalizować najciekawsze i najbardziej obiecujące technologie, które w niedalekiej przyszłości będzie można znaleźć w aparatach. 

Aparaty z roku na rok robią się coraz doskonalsze w zakresie cyfrowego przetwarzania dźwięku i energooszczędności. Wszystko wskazuje, że przyszłość będzie związana z dwoma technologiami: sztuczną inteligencją i rozszerzoną komunikacją bezprzewodową Bluetooth. 

Łączność bezprzewodowa jest jedną z technologii, która odmienia nasze życie każdego dnia. Aparaty wyposażone w tą funkcję pozwalają między innymi na wykorzystanie telefonu jako interfejsu, na którym wygodnie możemy ustawić optymalne do okoliczności parametry aparatu. 

Łączność dźwiękowa pozwala już nie tylko na rozmowy telefoniczne, ale aparat może współpracować z asystentem głosowym i podłączać się do coraz szerszego zakresu sprzęty RTV, który wyposażony jest specjalny, uniwersalny protokół.  W to rozwiązanie zaangażowali się już liderzy rynkowi m.in. Apple, Samsung i BOSE. Łączność taka nawiązywana jest bez naszego udziału i pozwala na korzystanie z najróżniejszych źródeł dźwięku. W nowszych aparatach już teraz można odebrać też telefon bezpośrednio z aparatu. To niezmiernie wygodne.

Integracja z telefonem pozwala nam na bardzo rozwiniętą komunikację z aparatem i duży wpływ na sposób jego działania. Drugi ciekawy trend jest dokładnie przeciwny. Inżynierowie robią co mogą, aby użytkownik nie musiał nic robić- korzystanie z aparatu powinno być maksymalnie "przezroczyste". Zgodnie z tą filozofią najlepszy aparat to taki, o którego obecności w uchu możemy zapomnieć. Narzędziem tej rewolucji jest głównie AI (sztuczna inteligencja), która sprawia, że nasze aparaty są coraz "mądrzejsze". Potrafią automatycznie rozpoznać sytuacje w jakiej się aktualnie znajdujemy i samodzielnie np. zmienić charakterystykę dźwięku. 

Ostatnim trendem jaki chciałbym dzisiaj opisać jest integracja z urządzeniami i platformami typu wearables. Aparat może sam stanowić np. rodzaj czujnika fitness (np. puls, saturacja) ale także  drogę do komunikacji głosowej z aktywną osobą. Połączenie aparatu z okularami do rozszerzonej rzeczywistości otworzy przed nami zupełnie nowe możliwości. Przyszłość będzie niezmiernie ciekawa!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.